O nás 2019-07-29T10:30:54+00:00

Kdo jsme?

JINDRA KOŠŤÁL

Freelancer

“Ahoj, já jsem Jindra, dobrodruh, cestovatel, startupista, domácký kutil, věčný optimista a nadšenec do technologií.”

Po dokončení Ekonomicko-správní Fakulty Masarykovy univerzity jsem začal pracovat jako obchodník s měnami a komoditami. Po dvou letech jsem zjistil, že mě tato práce i přes dobré výdělky nebaví, a vydal se na cestu freelancera. Za poslední rok jsem pracoval ve startupu, organizoval Erasmus+ tréninkový kurz, extrémní stopovací závod Prison Race a společně s kamarádem založil neziskovou organizaci Fundlamb.

Rád se na věci dívám z nadhledu a mám chuť popostrčit lidstvo dál. Jeden z největších problémů lidstva je bezpochyby špatná alokace zdrojů. K čemu nám je obří fotovoltaická elektrárna uprostřed pouště, když spotřeba elektřiny je ve městě? K čemu jsou husté Islandské deště dobré pro vyprahlý Irán? A k čemu je extrémně nadaný chemik zaměstnaný jako bankéř? Deště ani poušť asi nepřesuneme, ale poslednímu z případů zabránit můžeme.

KRISTÝNA ELIÁŠOVÁ

Lektorka a stavařka

“Ráda jsem mezi lidmi. To platí pro práci i volný čas. Lektoruji u nás i v zahraničí už několik let a patří to mezi moje nejoblíbenější činnosti, protože tvoří prostor pro osobnostní růst ostatních i mě samé. Největší flow zažívám, když vzniká nový projekt a padají nápady. Mým snem je mít své vlastní podnikání.“

Vystudovala jsem FAST na VUT v Brně, konkrétně obor Konstrukce a dopravní stavby. Jsem zářný příklad člověka, který svůj obor pověsil na hřebík sotva dostudoval. Statika je práce s výpočetní technikou a čísly. Došlo mi to až v páťáku na praxi. Můj kontakt s lidmi při práci se zúžil na telefonáty o tom, co mám v projektu předělat.

Tři roky jsem po škole pracovala v realizaci staveb jako přípravářka, nejprve v Německu, potom u nás. Znám prostředí realizace pozemních staveb jako jsou bytové domy a výrobní haly z pozice generálního dodavatele i investora a těším se, že vám na stavařských workshopech umožním nahlédnout pod pokličku tohoto prostředí.

Mimo obor jsem nadšená do osobních a rodinných projektů. S manželem zařizujeme pronájem tří horských chalup, což obnáší různorodé činnosti od marketingu přes kontakt s klienty a účetnictví až po stavební údržbu.

Proč to děláme?

Více než polovina studentů pracuje po škole mimo obor.

Myšlenka projektu Vyber obor se zrodila, když jsme se 3 roky po ukončení vysoké ohlédli zpět. Velká spousta našich kamarádů po studiu začala tápat. Přišli na to, že profesi, která se nabízí s jejich specializací, nechtějí dělat. A my taky. “Statik pracuje s výpočetní technikou a čísly, já chci pracovat s lidmi.” “Molekulární biolog pracuje v laboratoři, ale já chci být na vzduchu.” Zpět na gymnázium. Na základě čeho jsme si vybrali obor, ve kterém pracovat by pro nás bylo peklo?

Studenti na gymnáziích si obor volí především na základě oblíbených předmětů.

Navštěvují veletrh vysokých škol Gaudeamus a dny otevřených dveří na fakultách. Chtějí, aby je kvalitní škola dobře připravila pro praxi a aby je studium bavilo. Nemají ale přehled o nabízených povoláních a jejich pracovní náplni. Často nemají ani nápad, co by po vysoké mohli dělat. Vybírat si profesi ve třeťáku na gymnáziu je těžko uchopitelný úkol.

Myšlenkou projektu Vyber obor je vést studenty k tomu, aby si vybrali správný obor studia s ohledem na to, co budou chtít po škole dělat.

Chceme studentům pomoct zorientovat se v možnostech uplatnění svého oboru, jaké nabízí profese a co je jejich náplní práce. Chceme, aby si už na gymnáziu přišli na to, zda je baví více práce s lidmi nebo s čísly a s ohledem na to volili i své studium.

S námi studenti už ve třeťáku na gymplu

  • přemýšlí, k jaké profesi chtějí směřovat
  • mají přehled o profesích ve svém oboru
  • uvažují, které činnosti je baví

Motto workshopů: Začínej s vizí

Představ si situaci, kdy potřebuješ na střeše opravit tašku. Chceš to vyřešit efektivně. Pečlivě vybíráš žebřík, aby se po něm co nejlépe lezlo, pořádně ho dole zajistíš, aby ti neujel. A když vylezeš nahoru a rozhlédneš se, zjistíš, žes ho opřel o špatnou střechu.

Stejný příběh zažívá mnoho studentů vysoké školy. Během studia zjišťují, že zapomněli zkontrolovat, jestli staví svůj žebřík ke správné střeše. Znamená to slézt dolů a začít znovu od začátku.

Motto našich workshopů je “Začínej s vizí”. Přemýšlej o tom, co by tě bavilo pracovat, nejen studovat. Zamysli se nad tím, na co tě má pečlivě vybraná vysoká škola připravit. Ano, během studia ti může do cesty přijít skvělá příležitost a rozhodneš se pro ni, protože bude lepší než tvoje původní plány. Nesmí se ale stát, že po studiu zjistíš, že není ani příležitost ani plány.

Obor a profese: dva elementy tvého uplatnění

Hlásíš se na stavebku, zajímá tě obor stavebnictví. A co profese? Bude tě více bavit práce s lidmi nebo s čísly? Raději se budeš pohybovat v terénu nebo tvořit zázemí v kanceláři? Přípravář, statik, stavbyvedoucí, kalkulant, účetní nebo obchoďák, lidi, čísla, terén, kancelář…orientuješ se v možnostech, které tvůj obor nabízí? Naši studenti ano!

cs_CZCzech
cs_CZCzech